Najnoviji videi
Recepti
Igre, igrice
Povezani članci
Zadnje vijesti
Desetljeće Znanstvenog zavoda Hrvata u Mađarskoj

Hrvatska matica iseljenika i Mađarski institut u Zagrebu pozivaju Vas na svečano predstavljanje rezultata desetljeća Znanstvenog zavoda Hrvata u Mađarskoj (ZZHM) koje će se održati 17. studenoga u 13,00 sati u Hrvatskoj matici iseljenika, Trg Stjepana Radića 3, Zagreb. O Zavodu će govoriti, uz ravnatelja HMI mr. sc. Marina Knezovića, ravnatelj Mađarskog instituta u Zagrebu dr. sc. Dinko Šokčević, ravnatelj Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Tomislav Žigmanov, te prvi i aktualni ravnatelj Zavoda - dr. sc. Ernest Barić i dr. sc. Stjepan Blažetin.
Desetljeće Znanstvenog zavoda Hrvata u Mađarskoj, čija je prva knjiga u biblioteci Nova pod naslovom Iz hrvatske baštine u Mađarskoj objavljena godine 2005., prigoda je za javnu analizu plodne nakladničke djelatnosti u cilju identifikacije i prezentacije strateških čimbenika koji će odrediti budućnost Zavoda.
Znanstveni zavod Hrvata u Mađarskoj (ZZHM) utemeljila je Hrvatska državna samouprava kao posebnu instituciju prije 11 godina, točnije 2004. Od osnutka do 1. listopada 2010. ravnatelj je bio Ernest Barić, dok je aktualni čelni čovjek Stjepan Blažetin.
U fokusu izlaganja, uz viziju razvitka hrvatske akademske zajednice Mađarske, bit će nakladnički projekti koji su proteklog desetljeća objavljeni u knjižnim nizovima poput Biblioteke Nova i Posebnih izdanja. Uz to, zasebno će se analizirati tri zadnja sveska serijske publikacije Međunarodnog kroatističkog znanstvenog skupa, što ga bienalno priređuju kroatisti Sveučilišta iz Pečuha u suradnji s ZZH iz Mađarske.
Za rezultate desetljeća konkuriraju radovi i objavljena djela s područja jezikoslovne kroatistike, dodirnog jezikoslovlja, etnologije, zavičajne leksikologije, djela o prožimanju leksikologije i leksikografije koja su stvorila potrebu za cjelovitom leksikografskom obradom hrvatske manjinske zajednice u Mađarskoj; kao i tekuća književna produkcija, zaboravljeni pjesnički dragulji iz Rasutog biserja Blažetinove zapažene Antologije hrvatske poezije u Mađarskoj 1945.-2000. te njegove Antologije hrvatske dječje poezije u Mađarskoj od 1945. do 2010. pod naslovom Sjajna igra.
Zavod posvećuje pozornost odnosu digitalne tehnologije i kulture što se može pratiti i na internetskom portalu Znanstvenog zavoda Hrvata u Mađarskoj http://mhti.hu/.
Pečuški znanstveni tim surađuje od 2012. sa relativno mladim Zavodom za kulturu Vojvođanskih Hrvata iz Subotice, dok s Hrvatskom maticom iseljenika surađuje 11 godina tj. od svog nastanka osobito u popularizaciji nakladničkih projekata. Odnedavno surađuje i s Mađarskim institutom u Zagrebu, od njegova utemeljenja 2014., čiji programi uzorno promiču mađarsku kulturu, umjetnost i znanost u Hrvatskoj – doprinoseći toleranciji i interkulturalnom dijalogu.
Na zagrebačkoj tribini čut ćemo i o planovima kreatora interkulturalnih znanstvenih i kulturnih projekata na relaciji Zagreb – Pečuh – Subotica…
Moderatorica programa je Vesna Kukavica.